Днес ще се върнем 15 години назад във времето. Ще си спомним за триумфа на Портсмут във ФА Къп през 2008 г.
През първото десетилетие на XXI-и век Портсмут беше един от най-симпатичните отбори в английската Висша лига. Тимът завършваше в средата на таблицата, а безспорно черешката на тортата беше триумфът във ФА Къп през 2008 г. Днес ще проследим пътя на “Помпи” до купата и последвалите финансови трудности.
Как се стига до триумфа?
В третия кръг, откъдето започват всички отбори, играещи във Висшата лига, Портсмут постига минимален успех като гост над Ипсуич с гол на Дейвид Нюджънт малко след почивката. В следващия етап отборът на Хари Реднап трябва да се изправи срещу втородивизионния Плимут. Гостите повеждат, но с попадения на Ласана Диара и Нико Кранчар, “Помпи” се класира за петия кръг.
Жребият е благосклонен към Портсмут и съперник отново не е тим от Висшата лига. Все пак двубоят с Престън се оказва труден. Нужен е автогол в последните минути, за да успее елитният тим да продължи напред.

Следващият мач е срещу далеч по-сериозен противник – Манчестър Юнайтед. Този отбор на Юнайтед е в разцвета на силите си под ръководството на сър Алекс Фъргюсън. Срещата се играе на “Олд Трафорд”, а “Помпи” печели след гол от дузпа на Съли Мунтари в 78-ата минута.
На полуфиналите Портсмут отново среща отбор от Чемпиъншип – Уест Бромич Албиън. Тимът на Хари Реднап отново постига минимален успех – 1:0 с гол на Нванкво Кану. Така отборът се класира на финал на ФА Къп за първи път от 1939 г.
Финалът, както и полуфиналите, се играят по традиция на стадион “Уембли”. В битката за купата Портсмут се изправя срещу Кардиф пред около 90 000 зрители. В герой отново се превръща Кану, който отбелязва малко преди края на първата част. “Помпи” печели всеки един от мачовете си с един гол разлика.
Началото на края
Началото на сезон 2008-09 е трудно за клуба. Тимът се класира за Купата на Уефа, но отпада още в груповата фаза. В шампионата “Помпи” е крайно неубедителен, което води до напускането на Хари Реднап, който застава начело на Тотнъм. Помощникът му Тони Адамс поема юздите и победите все пак започват да идват. Следва обаче нов спад във формата и на 9-ти февруари 2009 г. Адамс е освободен. Пол Харт, треньор на втория тим, застава начело и успява да спаси Портсмут от изпадане.

Тогава започват истинските мъки на “Фратън Парк”.
Финансовият колапс
На 26-ти май 2009 г. е приета оферта за смяна на собствеността. Бизнесменът от Обединените арабски емирства, Сулейман Ал-Фахим, купува клуба за приблизително 60 милиона паунда от французина Александър Гайдамак. Ал-Фахим е член на групата “Абу Дубай Юнайтед”, която купува “Манчестър Сити” през септември 2008 г. и е смятан от мнозина за лидер на групата. Оказва, че това изобщо не е така и той дори не е в борда.
Слуховете за финансови трудности при “Помпи” тръгват още в началото на сезон 2008-09. През зимния трансферен прозорец са продадени Джърмейн Дефоу и Ласана Диара, за да бъде подсигурено финансовото състояние на клуба. През лятото изходящите трансфери са още повече и напускат повечето от звездите на клуба – Силван Дистен, Нико Кранчар, Питър Крауч и Глен Джонсън. Ал-Фахим става собственик на 26-ти август.

На 1-и октомври 2009 г. главният изпълнителен директор на Портсмут Питър Стори признава пред медиите, че не са останали никакви пари в касата на клуба. Футболистите не са получавали заплати. Всички средства, получени от трансфери и телевизионни права, са използвани за погасяване на дълг към Standard Bank. Само 4 дни по-късно на хоризонта се появява нов спасител за “Помпи” – Али ал-Фараж. Той придобива 90 % от клуба, а другите 10 остават за Ал-Фахим.
Дълговете на клуба вече възлизат на 135 милиона паунда, а собствеността отново е сменена. На власт идва Балрам Чанрай. На 26-ти февруари 2010 г. Портсмут обявява несъстоятелност. Отнети са 9 точки и изпадането от Висшата лига е сигурно. Въпреки всички проблеми, “Помпи” отново достига до финала на ФА Къп, но губи от Челси с 1:0. Тимът не получава лиценз за европейските клубни турнири.
На 1-и юни 2011 г. клубът попада в ръцете на руснака Владимир Антонов. Само пет месеца след сделката Антонов е арестуван за финансови престъпления. Следват нови отнемания на точки и изпадане до четвъртото ниво на английския футбол само за три години. “Помпи” е спасен от верните си фенове, които купуват клуба през 2013 г. В момента Портсмут е в Лига 1. Феновете държат контрола върху клуба до 2017 г., когато е закупен от Майкъл Айснер.
Мнението на “Ритнитопъ”: Портсмут беше един от най-симпатичните отбори във Висшата лига преди да започнат финансовите проблеми. Дано клубът скоро се завърне поне във второто ниво на английския футбол.
Източници:
(1) Crandon, T. (2022, August 16). How Portsmouth won the 2008 FA Cup. Football Bloody Hell. https://footballbh.net/2022/08/16/portsmouth-fa-cup-2008/
(2) Jordan, A. (2009, October 6). The demise of Portsmouth: Part three. Bleacher Report. https://bleacherreport.com/articles/267196-the-demise-of-portsmouth-part-three
(3) Jordan, A. (2009, October 3). The demise of Portsmouth: Part two. Bleacher Report. https://bleacherreport.com/articles/265865-the-demise-of-portsmouth-part-two
(4) Jordan, A. (2009, October 2). The demise of Portsmouth: Part one. Bleacher Report. https://bleacherreport.com/articles/265449-the-demise-of-portsmouth-part-one
(5) Portsmouth FC: A spirited comeback from an ownership catastrophe. (2020, December 29). Sports Gazette. https://sportsgazette.co.uk/portsmouth-fc-a-spirited-comeback-from-an-ownership-catastrophe/
Be First to Comment