Press "Enter" to skip to content

Триумфът на Портсмут във ФА Къп през 2008 г.

Днес ще се върнем 15 години назад във времето. Ще си спомним за триумфа на Портсмут във ФА Къп през 2008 г.

През първото десетилетие на XXI-и век Портсмут беше един от най-симпатичните отбори в английската Висша лига. Тимът завършваше в средата на таблицата, а безспорно черешката на тортата беше триумфът във ФА Къп през 2008 г. Днес ще проследим пътя на “Помпи” до купата и последвалите финансови трудности.

Как се стига до триумфа?

В третия кръг, откъдето започват всички отбори, играещи във Висшата лига, Портсмут постига минимален успех като гост над Ипсуич с гол на Дейвид Нюджънт малко след почивката. В следващия етап отборът на Хари Реднап трябва да се изправи срещу втородивизионния Плимут. Гостите повеждат, но с попадения на Ласана Диара и Нико Кранчар, “Помпи” се класира за петия кръг.

Жребият е благосклонен към Портсмут и съперник отново не е тим от Висшата лига. Все пак двубоят с Престън се оказва труден. Нужен е автогол в последните минути, за да успее елитният тим да продължи напред.

Носителите на ФА Къп

Следващият мач е срещу далеч по-сериозен противник – Манчестър Юнайтед. Този отбор на Юнайтед е в разцвета на силите си под ръководството на сър Алекс Фъргюсън. Срещата се играе на “Олд Трафорд”, а “Помпи” печели след гол от дузпа на Съли Мунтари в 78-ата минута.

На полуфиналите Портсмут отново среща отбор от Чемпиъншип – Уест Бромич Албиън. Тимът на Хари Реднап отново постига минимален успех – 1:0 с гол на Нванкво Кану. Така отборът се класира на финал на ФА Къп за първи път от 1939 г.

Финалът, както и полуфиналите, се играят по традиция на стадион “Уембли”. В битката за купата Портсмут се изправя срещу Кардиф пред около 90 000 зрители. В герой отново се превръща Кану, който отбелязва малко преди края на първата част. “Помпи” печели всеки един от мачовете си с един гол разлика.

Началото на края

Началото на сезон 2008-09 е трудно за клуба. Тимът се класира за Купата на Уефа, но отпада още в груповата фаза. В шампионата “Помпи” е крайно неубедителен, което води до напускането на Хари Реднап, който застава начело на Тотнъм. Помощникът му Тони Адамс поема юздите и победите все пак започват да идват. Следва обаче нов спад във формата и на 9-ти февруари 2009 г. Адамс е освободен. Пол Харт, треньор на втория тим, застава начело и успява да спаси Портсмут от изпадане.

Джърмейн Дефоу с екипа на “Помпи”

Тогава започват истинските мъки на “Фратън Парк”.

Финансовият колапс

На 26-ти май 2009 г. е приета оферта за смяна на собствеността. Бизнесменът от Обединените арабски емирства, Сулейман Ал-Фахим, купува клуба за приблизително 60 милиона паунда от французина Александър Гайдамак. Ал-Фахим е член на групата “Абу Дубай Юнайтед”, която купува “Манчестър Сити” през септември 2008 г. и е смятан от мнозина за лидер на групата. Оказва, че това изобщо не е така и той дори не е в борда.

Слуховете за финансови трудности при “Помпи” тръгват още в началото на сезон 2008-09. През зимния трансферен прозорец са продадени Джърмейн Дефоу и Ласана Диара, за да бъде подсигурено финансовото състояние на клуба. През лятото изходящите трансфери са още повече и напускат повечето от звездите на клуба – Силван Дистен, Нико Кранчар, Питър Крауч и Глен Джонсън. Ал-Фахим става собственик на 26-ти август.

На 1-и октомври 2009 г. главният изпълнителен директор на Портсмут Питър Стори признава пред медиите, че не са останали никакви пари в касата на клуба. Футболистите не са получавали заплати. Всички средства, получени от трансфери и телевизионни права, са използвани за погасяване на дълг към Standard Bank. Само 4 дни по-късно на хоризонта се появява нов спасител за “Помпи” – Али ал-Фараж. Той придобива 90 % от клуба, а другите 10 остават за Ал-Фахим.

Дълговете на клуба вече възлизат на 135 милиона паунда, а собствеността отново е сменена. На власт идва Балрам Чанрай. На 26-ти февруари 2010 г. Портсмут обявява несъстоятелност. Отнети са 9 точки и изпадането от Висшата лига е сигурно. Въпреки всички проблеми, “Помпи” отново достига до финала на ФА Къп, но губи от Челси с 1:0. Тимът не получава лиценз за европейските клубни турнири.

На 1-и юни 2011 г. клубът попада в ръцете на руснака Владимир Антонов. Само пет месеца след сделката Антонов е арестуван за финансови престъпления. Следват нови отнемания на точки и изпадане до четвъртото ниво на английския футбол само за три години. “Помпи” е спасен от верните си фенове, които купуват клуба през 2013 г. В момента Портсмут е в Лига 1. Феновете държат контрола върху клуба до 2017 г., когато е закупен от Майкъл Айснер.

Мнението на “Ритнитопъ”: Портсмут беше един от най-симпатичните отбори във Висшата лига преди да започнат финансовите проблеми. Дано клубът скоро се завърне поне във второто ниво на английския футбол.

Източници:

(1) Crandon, T. (2022, August 16). How Portsmouth won the 2008 FA Cup. Football Bloody Hell. https://footballbh.net/2022/08/16/portsmouth-fa-cup-2008/

(2) Jordan, A. (2009, October 6). The demise of Portsmouth: Part three. Bleacher Report. https://bleacherreport.com/articles/267196-the-demise-of-portsmouth-part-three

(3) Jordan, A. (2009, October 3). The demise of Portsmouth: Part two. Bleacher Report. https://bleacherreport.com/articles/265865-the-demise-of-portsmouth-part-two

(4) Jordan, A. (2009, October 2). The demise of Portsmouth: Part one. Bleacher Report. https://bleacherreport.com/articles/265449-the-demise-of-portsmouth-part-one

(5) Portsmouth FC: A spirited comeback from an ownership catastrophe. (2020, December 29). Sports Gazette. https://sportsgazette.co.uk/portsmouth-fc-a-spirited-comeback-from-an-ownership-catastrophe/

Be First to Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *