Нека разгледаме любопитната ситуация при абсолютния дебютант в Шампионска лига и приятна изненада “Унион” (Берлин).
Поява на “Унион” (Берлин)
Историята на “Унион“ (Берлин) е изключително богата на събития много преди да си спечели място в Шампионска лига. Както можем да предположим заради името, това е немски клуб от столицата Берлин, създаден през 1906 г., обаче не под същото име.
В интерес на истината, тогава името “Унион” (Берлин) бива използвано от два различни клуба, произлизащи от един и същи регион – Обершеневайде. Все пак, през същата 1906 г. тези два клуба се сливат в организация, наречена “Олимпия” (Обершеневайде), а през 1910 г. името се променя в “Унион” (Обершеневайде).

Прякорът на отбора, „железните“, се ражда през 20-те години на миналия век. Наричани са така поради тогавашния син цвят на екипите им. Интересното за тях е, че приличат досущ на тениските, които хората, работещи във фабриките на Обершеневайде носят. Те редовно биват сравнявани с тях, а това води до създаването на прякора, който става част от културата на немския клуб.
Феновете са нещото, с което “Унион” (Берлин) се гордее най-много, благодарение на тяхната отдаденост към клуба и лоялността им. Освен това, привържениците на столичния тим са считани за едни от най-страстните в немската Бундеслига, подкрепяйки яростно отбора си във и извън стадион “Ан дер Алтен Форстерай”.

“Унион”(Берлин) по пътя към самостоятелността
След приключването на Втората световна война, берлинският клуб претърпява неколкократни промени на своето название. През 1951 г. е преименуван на BSG “Мотор” (Обершеневайде). Четири години по-късно името се променя на SC “Мотор” (Берлин) и в следващите 10 години се срещат още няколко промени в наименованието на столичния клуб. В края на краищата, през 1966 г. той получава името FC Union Berlin, по-разпознаваем и до днес като “Унион” (Берлин).

“Унион” (Берлин) като самостоятелна организация е създаден през 1966 г. от Херберт Варнке – заможен търговец и политик в Източна Германия. Клубната база е разположена насред най-големите индустриални центрове в страната. С течение на времето “Унион” (Берлин) се разраства, фенската база се умножава и ръководството се радва на немалко спонсорства от бизнесмени.
Първият собственик на клуба е ръководител на множество компании в Източна Германия. Това е Вернер Отто, а негов представител е друг заможен немец – Ханс Вагнер. Херберт Варнке, основателят на “Унион”, е председател на “железните”.

Множеството лица с внушително финансово състояние определено дават тласък на клуба в следващите години. Първоначално “Унион” (Берлин) е единственият отбор, който при създаването си не играе в тогавашната Оберлига (първата немска футболна дивизия до 1991 г.). Те биват пратени автоматично в по-горно ниво – нивото на елитните привилегировани клубове.
Проблеми и успехи на “Унион”(Берлин) от футболно естество
С течение на годините, Херберт Варнке се налага да се оттегли от ролята си на председател и спонсор на клуба. Все пак клубът успява да намери помощ от партиите в Източна Германия и съумява да продължи футболния си път. Заформя се ожесточено съперничество между “Унион” и “Berliner Fussball Club Dynamo”, познат още като “Динамо” (Берлин).
За съжаление на “железните” обаче, разликата между двата тима е чудовищна. “Динамо” печели титлата в Оберлига 10 пъти подред, докато “Унион”, точно като йо-йо, изпада във втората дивизия и се връща обратно години наред.

Първият голям успех за “Унион” (Берлин) е триумфът в Купата на Източна Германия през 1968 г., където тимът побеждава “Карл Цайс” с 2-1. Следващото участие на клуба в турнира е през далечната 1986 г., където губи от “Локомотиве” (Лайпциг) с опустошителното 5-1.
Началото в Бундеслигата и период на Георги Василев в Германия
През 1990 г., след като Източна и Западна Германия се обединяват, въпреки добрите си представяния, “Унион” (Берлин) почти се разпада финансово. Все пак клубът успява да намери спонсори, но чак след победите в Трета Бундеслига през 1993 и 1994 г. И в двата случая лицензът им за участие във Втора Бундеслига бива отхвърлен. Причината – финансови проблеми.
Чак през сезон 2000/2001 “железните” успяват да спечелят закономерно Регионалига Норд (трета дивизия). Най-любопитното е, че това се случва, когато начело на “Унион” е българският наставник Георги Василев. А още по-впечатляващ е фактът, че титлата е спечелена с лекота.

В същата кампания “железните” губят финал на Купата на Германия от “Шалке” 04 с 0:2, но впечатляват с играта си по пътя към финала. Освен това, тимът достига втори рунд на Купата на УЕФА, където момчетата на Георги Василев се изправят срещу българския “Литекс”(Ловеч). Те обаче биват елиминирани и принудени да се върнат в Берлин.

След успехите в последните години, за “Унион”(Берлин) следва период на игрови срив. Само 3 години след триумфа във Втора Бундеслига, тимът изпада, а сезон по-късно изпада отново. И просто така в рамките на 2 кампании “железните” се озовават в четвъртата дивизия на немския футбол. Все пак през 2008/2009 успяват да си върнат статута на втородивизионен тим, какъвто си остава и през следващите години.
Най-накрая в Бундеслигата
Тимът от Берлин така и не успява да се класира сред големите отбори в Бундеслигата в следващите почти 10 години. Във Втора Бундеслига тимът обикновено завършва в топ 7, но през 2018/2019 историята е различна.
Бленуваната трета позиция е достигната, а в плейофите за класиране “железните” побеждават първодивизионния “Щутгарт” (в Германия, първите 2 отбора от втората дивизия се класират, докато последните 2 от първата изпадат директно. Третият отбор от второто ниво и 16-ият от първото играят плейофен сблъсък, а победителят в него си спечелва място в Бундеслигата през следващия сезон.)

“Унион”(Берлин) става член на немската Бундеслига за първи път в историята си.
Невероятните представяния в Бундеслигата
Всеки би помислил, че “железните”, както всеки новак в лигата, биха били тотален аутсайдер. Случаят не е такъв – през сезон 2019/2020 “Унион” завършва на завидната за новобранец 11-та позиция. Следващата кампания е още по-силна – тимът се класира за Лигата на конференциите, завършвайки на 7-мо място в шампионата. Въпреки че берлинският клуб не успява да излезе от групите, това постижение е считано за огромен успех.

За да бъде продължено подобрението с всяка следваща година, през сезон 2021/2022 “Унион”(Берлин) завършва 5-и в Бундеслигата и директно си спечелва място в групите на Лига Европа.

Сезон 2022/2023 за “Унион”(Берлин)
И точно, когато си помислихме, че няма как положението да се подобри, през 2022/2023 “железните” постигат най-големия си успех, откакто клубът съществува. “Унион” (Берлин) завършва на 4-то място, изпреварвайки отбори като “Байер” (Леверкузен),”Фрайбург” и носителите на Лига Европа през 2022 “Айнтрахт” (Франкфурт). Но това постижение е още по-значимо, тъй като е първото класиране в групите на Шампионска лига в историята на клуба.

“Железните” завършиха сезона с 62 точки, с 4 по-малко от третия РБ (Лайпциг). В период от 7 седмици “Унион” (Берлин) бе на върха на класирането в Бундеслигата. Загуба с 5-0 от “Байер”(Леверкузен) сложи край на тази серия, но отборът от столицата продължаваше да диша във врата на новия първенец “Байерн” (Мюнхен).
През целия сезон отборът на “Унион” бе истински кошмар за съперниците си. “Железните” определено бяха “железни” в защита, допускайки само 38 гола – най-доброто постижение в Бундеслигата (изравнено с това на “Байерн”(Мюнхен).

Тимът впечатли и в Лига Европа, след като завърши втори в групата си и след това победи “Аякс” с общ резултат 3-1 в мач от плейофите за продължаване към елиминационната фаза. На осминафиналите обаче, немският тим отпада от белгийския “Юнион” (Сен Жилоа), който бе и първенец в групата на “железните”.
Определено наставникът Урс Фишер е свършил страхотна работа в това да изгради една стабилна защита. Стилът на игра на “Унион” (Берлин) е по-скоро дефанзивен, изключително компактен и дисциплиниран. Това обаче не бива да заблуждава никого, защото тимът е невероятно ефективен в нападение. Определено противниците на “Унион”(Берлин) в Шампионска лига трябва да бъдат нащрек за въпросната ефективност на тима.
Какво да очакваме от дебютанта в Шампионска лига?
“Унион” (Берлин) е абослютен дебютант в турнира Шампионска лига, но това не означава, че няма опит на европейската сцена. Както вече разбрахме, в последните 2 години тимът игра в Лигата на конференциите и в Лига Европа, като надигра отбори като “Аякс”, “Славия” (Прага) и “Брага”.
Логично би било “железните” да срещнат по-сериозни трудности в Шампионската лига, съдейки по това, че ще се изправят срещу далеч по-класни отбори от досегашните. Тимът попадна в една група с “Наполи”, “Реал” (Мадрид) и стария си познайник “Брага”.

Мнението на “Ритнитопъ”: Новаците като “Унион” (Берлин) по един или друг начин ще бъдат атракция за неутралния зрител през новия сезон. “Железните” ни впечатляват все повече и повече с всяка изминала кампания, но дали това ще продължи и в Шампионската лига? Това трудно бихме могли да предвидим, но със сигурност най-интересното тепърва предстои.
Още материали, свързани с Шампионска лига прочетете тук:
Източници:
(1)1. FC union Berlin. (2023, August 24). Wikipedia, the free encyclopedia. Retrieved August 27, 2023, from https://en.wikipedia.org/wiki/1._FC_Union_Berlin
(2)Me. (n.d.). 1. FC union Berlin. UEFA Country & Club Coefficient, Ranking and Prize Money | Football-coefficient.eu. https://www.football-coefficient.eu/team/980-1-fc-union-berlin/
(3)(n.d.). The official website for European football | UEFA.com. https://www.uefa.com/uefaeuropaleague/history/clubs/77977–union-berlin/
Be First to Comment