Press "Enter" to skip to content

Европа срещу Света – Световна единадесеторка

Днес ще прочетете първия ни материал под заглавието “Европа срещу Света”. В него ще сглобим най-добрата световна единадесеторка, като в следващия ще направим същото и с футболисти, родени в Европа. За да направим селекцията по-интересна, ще определим едно правило при избора на състави. От една държава ще можем да изберем само и единствено един играч.

Треньор: Лионел Скалони (Аржентина)

Изборът за треньор бе една от големите въпросителни при изграждането на този състав. Основната борба бе между двама аржентинци – Лионел Скалони и Диего Симеоне. В крайна сметка за мениджър на нашата селекция избрахме треньора на Аржентина, тъй като той показа, че може да извади максимума от най-добрия футболист в света при спечелването на Световното първенство в Катар и Копа Америка година преди това. Освен това дефанзивният стил на Симеоне нямаше да съвпадне с натюрела на този отбор, а Скалони също така се слави и със завидна тактическа грамотност и гъвкавост. А за целта на днешния материал той избра схемата 4-2-3-1.

Лионел Скалони с купата от Световното първенство

Вратар: Андре Онана (“Интер”, Камерун)

За вратарската позиция също съществуваше известно колебание. Бразилците разполагат с двама от най-качествените играчи между гредите в лицето на Алисон и Едерсон, но нашето правило ни ограничава само до един играч от дадена държава. А този състав се нуждаеше от бразилската магия в малко по-предни позиции.

Именно затова нашият избор пада върху вратаря на камерунския национален отбор и “Интер” Андре Онана. Той изкара 9 месеца извън терените през 2021 г., тъй като върху него бе лепната забрана да играе футбол поради употреба на допинг. Но след трансфера му в италианския гранд, бившият футболист на “Аякс” отново държи кариерата си стабилно в ръце. Както държи и футболното кълбо. А отличната му игра с крака е още едно качество, което му отрежда място в Световната единадесеторка.

Андре Онана в екипа на камерунския национален отбор

Ляв Бек: Алфонсо Дейвис (“Байерн” (Мюнхен), Канада)

Безкомпромисно лявата страна на защитата в нашата селекция е отредена за Алфонсо Дейвис. Канадският бързак също отсъстваше известно време от терените поради сърдечни проблеми, но завръщането му в състава на “Байерн” със сигурност отново е събудило кошмара на съперниковите десни крила.

Скоростта на Дейвис без никакво съмнение е най-силното му оръжие, а включванията му в атака ще допринесат с така нужната широчина във финалната третина. Още повече, че в някои мачове на националния отбор на Канада, футболистът на немския шампион е играл на позицията дясно крило, което е още един белег за атакуващия му инстинкт.

Левият бек в нашия отбор – Алфонсо Дейвис

Централен защитник: Ким-Мин Джае (“Наполи”, Южна Корея)

От лявата страна на нашата двойка централни защитници поставяме един от стълбовете на новия шампион на Италия – “Наполи”. Треньорът на “неаполитанците” – Лучано Спалети в скорошно интервю определи южнокорееца, като най-добрия централен защитник в момента. Благодарение на физическите му качества, както и неговото разбиране на играта, изказването на треньора му не е далеч от истината.

Ким е почти перфектен в играта един на един, като много малко нападатели могат да се чувстват комфортно при надиграването с него. Освен това обича да играе с топката и често бива включен в началната фаза на играта, като техническите му характеристики го правят идеален за мястото му в нашата селекция.

Ким-Мин Джае с екипа на “Наполи”

Централен защитник: Роналд Араухо (“Барселона”, Уругвай)

Двойката централни защитници в нашия отбор запълва защитникът на “Барселона” Роналд Араухо. Изключително здрав физически, с високо ниво на футболна грамотност и феноменален в дуелите едно срещу едно. Показателно за това е позицията му в мача срещу “Реал” (Мадрид), когато Шави заложи на него на десния бек. Уругваецът тогава се справи фантастично с опазването на един от най-опасните играчи в света – Винисиус.

Няма как да не споменем и играта му с топка в крака. Всеки един футболист на каталунския гранд разполага със завидни технически възможности, а Араухо не прави изключение. Заедно с Ким ще оформят изключително здрав защитен тандем, който дори ще може да дава начало на атаките на тима.

Уругвайският централен защитник

Десен бек: Ашраф Хакими (“ПСЖ”, Мароко)

Финалният акорд на защитното ни каре завършва с мароканския феномен. Неговата скорост и пробивност ще са от голяма полза на световния тим, който в лицето на Дейвис и Хакими ще може да се похвали с двата може би най-динамични бека в играта днес.

Освен ювелирната му игра в атака, Хакими показва и доста стойностна игра в защита от фланга. Той може да затваря подстъпите към наказателното поле или да пресира противника още в зародиш. А невероятното му разбиране за играта ще позволи ротации с атакуващите ни футболисти.

Ашраф Хакими

Дефанзивен халф: Томас Партей (“Арсенал”, Гана)

Отборът ни се нуждае от солидна двойка дефанзивни халфове. Такива, които ще могат да покриват празните пространства, открити при някои от атаките от бековете, а също така и да предоставят платформа на атакуващите футболисти да творят. В същото време трябва да имат и солидни умения при изнасянето на топката.

Именно поради тези причини избрахме Томас Партей за левия край на това дуо. Той доказа през този сезон за “Арсенал”, че умее прекрасно да поема топката от защитата и да я преразпределя към атакуващите футболисти. Освен това представлява и сериозна заплаха при ударите отдалеч, което е допълнително оръжие в неговия арсенал. А за уменията му в защита няма нужда да коментираме, тъй като е една от основните причини за солидната защита на “артилеристите”.

Ганайският халф в екипа на “Арсенал”

Дефанзивен полузащитник: Каземиро (“Манчестър Юнайтед”, Бразилия)

Както казахме, нуждаем се от солидна дефанзивна протекция от двамата ни дефанзивни халфове. По-добър човек за тази работа от Каземиро? Той играе винаги на ръба на бръснача, но въпреки това получи първия си червен картон едва срещу “Кристъл Палас” този сезон. Неговата футболна интелигентност винаги е била подценявана, но е способен да открие празните пространства зад пресата на противника и по този начин да улесни задачата на централните защитници зад него при изнасянето на топката.

Бразилецът има във витрината си пет трофея от Шампионската лига, което е атестат за шампионския му характер. Заедно с Томас Партей ще направят солидна двойка халфове, а с Ким и Араухо зад тях дефанзивният блок на нашия отбор изглежда повече от стабилен.

Каземиро във Висшата лига

Ляво крило: Садио Мане (“Байерн” (Мюнхен), Сенегал)

От ляво на нашата атака ние поставяме бившия футболист на “Ливърпул” Садио Мане. След трансфера му в баварското страшилище, сенегалецът леко натисна спирачките на своята форма. Но качествата на флангови футболист като него трудно могат да бъдат подминати от всеки един футболен специалист по света и у нас.

Мане е уверен с топката в крака, изключително ефективен е, когато бъде изолиран един срещу един, а и головият му нюх също не бива да бъде подценяван. Още един от плюсовете в неговата игра е неговата грамотна преса, която ще задушава противниковите бекове. А със съотборника му от “Байерн” зад гърба, левият фланг на световния отбор изглежда доста застрашителен.

Сенегалецът в екипа на немския шампион

Атакуващ полузащитник: Лионел Меси (“ПСЖ”, Аржентина)

Тук всички думи са излишни. Лионел Меси е един от най-великите футболисти за всички времена. А защо не е и най-великият. Спечеленото световно първенство в Катар през 2022 г. го увековечи в пантеона на футболната игра и го превърна в легенда. В мит, който хората от Росарио ще разказват на децата и внуците си.

Няма как да не признаем, че градихме отбора си около него. Дори и изборът на треньор се реши от магическата аура около “Ла Пулга”. Именно и затова решихме да го сложим в сърцето на тима. На позицията атакуващ полузащитник. Там носителят на 7 Златни топки ще може да твори спокойно, пък и годините оставят отпечатък дори и върху най-добрите в този спорт. Освен това по този начин ще се отнеме головата отговорност от плещите на Меси и той ще може да покаже най-доброто, на което е способен. А за нас остава само да се насладим на изкуството му.

Лионел Меси с топка в крака

Дясно крило: Мохамед Салах (“Ливърпул”, Египет)

Въпреки турбулентния сезон за “Ливърпул”, Мохамед Салах няма как да не намери място в нашата единадесеторка. Той ще допринесе с невиждана голова опасност от десния фланг, като доскоро той държеше рекорда за най-много голове за сезон във Висшата лига. През тази година цифрите му са ниски, но единствено за неговите стандарти. “Фараонът” има на сметката си 19 гола и 7 асистенции, статистика, за която много футболисти могат да само да си мечтаят и в добър сезон.

Още повече, че в лицето на Хакими, нашият десен защитник, притежаваме един изключително динамичен десен фланг. Мароканецът знае кога да минава от външната страна на атакуващите футболисти, за да придава широчина на атаката. А това ще освободи Салах да оперира в дясното полупространство. Там, където той е най-опасен. А в комбинация с плеймейкър като Меси, тази атака изглежда невъзможна за спиране.

Египетското дясно крило

Централен нападател: Виктор Осимен (“Наполи”, Нигерия)

Последният щрих в нашия състав се добавя от нигерийския нападател на “Наполи” – Виктор Осимен. Той се превърна в легенда на “неаполитанци”, тъй като бе един от основните играчи в сезона, в който те спечелиха титлата за пръв път от 33 години. Неслучайно и в световната единадесеторка попадат трима играчи от техния отбор.

Осимен ще придаде нужната динамика в нашето нападение. Неговата вариативност в позиционирането ще позволи ротации във финалната третина, което може да се окаже фатално за противниците с оглед на качеството, с което разполага световният тим. А също така не трябва и да се подценява головия нюх на нигериеца, който досега има отбелязани 22 гола в “Серия А”.

Виктор Осимен

Мнението на Ритнитопъ: Световната единадесеторка притежава страхотни качества. В нея намерихме нужните защитен баланс и острота в атака, а към това можем да прибавим и щипка от гения на Лионел Меси. Всеки един отбор би трябвало да трепери преди срещата си със световния. А как ще им отвърнат момчетата от Европа? Това ще видим в следващата част на този материал.

Be First to Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *