На четвърти май 1943 г. се ражда великият Георги Аспарухов – Гунди.
Датата днес е четвърти май. Една от най-важните дати за българския футбол и може би най-свещената дата за „синята общност“ в България. На четвърти май преди 80 години, през далечната 1943 г., в София се ражда най-великият футболист в историята на „Левски“, а за мнозина и най-великият българин, играл с коженото кълбо – Георги Аспарухов. Днес сбито ще ви представим историята на футболния гений Гунди и може би по-важното, на личността Георги Аспарухов!

От ранна детска възраст Гунди играе в школата на “Левски”, а след това продължава и в юношеските формации на отбора, с които печели две шампионски титли през 1960 и 1961 г. Когато бива повикан в представителния отбор на „сините“, е едва на 17 години. Първият си гол отбелязва в същата 1960-та година срещу “Ботев” (Пловдив) на 28-и септември, а този гол носи точка на Левски срещу „пловдивчани“ (1:1).
От 1961 до 1963 г. Гунди играе именно за “Ботев”, където отбива военната си служба. През този период печели Купата на България и става вицешампион в първенството. След завръщането си в “Левски”, печели три пъти титлата на България и още 3 пъти Купата.
Изиграва общо 247 мача в кариерата си, като отбелязва 150 попадения (118 със „син“ екип). За националния отбор играе на три световни първенства – 1962 г. в Чили, 1966 г. в Англия и в Мексико през 1970 г. Дебютира на 6-ти май 1962 г. срещу Австрия във Виена. На международно ниво отбелязва 18 гола в 49 мача, като най-паметният от тях е на митичния Уембли срещу Англия в престижна контрола завършила с резултат 1:1.
Нека погледнем сухата статистика на Георги Аспарухов и неговите постижения :
Четвъртфинал на европейско първенство през 1968 г.
Шампион на България през 1965 г., 1968 г., 1970 г.
Носител на Купа на България през 1962 г., 1967 г., 1970 г., 1971 г.
Голмайстор на „А група“ през 1965 г. с 27 попадения
Четвъртфинал в КНК през 1963 г., 1970г.
Голмайстор в КНК през 1963 г. с 6 попадения
Спортист на годината през 1965 г.
Футболист на годината през 1965 г.
8-о място за Златна топка през 1965 г.
Най-добър футболист на България за ХХ в.
През 1971 г. на път за Враца, заедно с Никола Котков, Георги Аспарухов катастрофира злощастно в насрещно идващ камион. При удара, колата на „сините“ легенди бива залята с бензин и се възпламенява. Никой не успява да помогне и така трагично футболистите загиват в пламъци.

На 2-ри юли 1971 г. над половин милион души изпращат Гунди и Котков. Скърбящите фенове изпълват „Герена“ по трибуните и по самия терен, а тогавашните властници от БКП се опитват всячески да изместят фокуса на събитията от погребението на младите футболисти, но това се оказва невъзможно.

Ето и какво казват някои от най-великите имена в историята на световния футбол по адрес на Аспарухов:
„Жадувах просто да играя с Аспарухов, на срещата Бенфика – Левски, той покори Лисабон. До този момент никой не беше отбелязвал два гола в нашата врата в един мач.“
– Еузебио
„Много го обичах, много ми допадаше като футболист. На срещата в София, България – Италия, без да исках го ритнах, дано ми е простил…“
– Джани Ривера
„Играчи като Аспарухов не се раждат често. Той беше вдъхновение за своя отбор. Вероятно ще трябва още дълго да чакате, за да се появи талант като него.“
– Сър Боби Чарлтън
Днес нямаме възможност да се срещнем очи в очи с легендарната деветка, но и никой не говори за него в минало време. За левскарите, а и не само, Георги Аспарухов е най-голямата светиня в историята на „синия клуб“. Георги Аспарухов е марка, той е пламък, който никога няма да угасне. Докато легендата се поддържа жива от уста на уста, от поколение на поколение, тя никога няма да изчезне, а всеки първи разказ на един баща към своя син, започва с Гунди и продължава с “Левски”, защото Гунди значи „Левски“, а „Левски“ значи Гунди!
Неговите цитати са останали във времето, като неписани закони за левскарската общност и се носят от уста на уста, преди и след всеки мач на Левски, около стадионът на “сините”, кръстен на славната деветка.
„Кажи им, че има една страна България, в тази страна България има един отбор Левски, може и да не са чували за него, в този отбор съм се родил, в този отбор ще умра!“
– Отговор на Аспарухов към оферта на Милан през 1967 г.
Мнението на “Ритнитопъ”: Дори и днес българският футбол да се намира в окаяно състояние, винаги можем да съберем сила и доблест, поглеждайки назад в историята ни. Там, където откриваме футболисти като Георги Аспарухов – Гунди! Такива, които днес могат да бъдат просто блян…
[…] На тази дата се роди! И никога не ще изчезне. Това е Геор… […]