Press "Enter" to skip to content

Време ли е Виктор Кашай да бъде сменен като шеф на съдиите?

Виктор Кашай е шеф на съдиите от 26 януари 2022 г.

26 януари, 2022 г. – Виктор Кашай е назначен за Председател на съдийската комисия към Българския футболен съюз. Идването му породи надежди във феновете, че качеството на съдийството в българския футбол ще се повиши. Все пак той беше един от най-уважаваните арбитри в последните години. Уви… Поредното разочарование, за което ръководството на БФС не поема никаква отговорност.

Виктор Кашай по време на мач.

За съжаление съдийството продължава да бъде тема номер едно след всеки кръг. Поне един отбор подава жалба срещу съдийството всяка седмица. А след 15-ия кръг изглежда няма връщане назад за Кашай след поредната фрапантна грешка на български рефер. Клубове започнаха да искат неговата оставка, като първи с позиция излязоха от “Ботев” (Пловдив), които бяха сериозно ощетени в двубоя срещу “Лудогорец”. Гол на “канарчетата” още в 11-ата секунда беше незачетен след намесата на ВАР заради несъществуващо нарушение на Елвис Ману срещу Мануел Шоу преди попадението на Мохамед Брахими. Само няколко кръга преди това пък “канарчетата” бяха жертва на друго спорно съдийско решение – незачетения изравнителен гол срещу “Левски”. Явно чашата преля за ръководството на пловдивчани.

ЦСКА София последва примера на “жълто-черните” и също се обяви за смяната на Кашай. “Берое” беше третият клуб от efbet лига” който пожела промяна в българското съдийство. Старозагорци обявиха, че не са за смяната на конкретен човек, а за по-сериозна реформа на съдийството в България.

Дори след въвеждането на ВАР има някои фрапантни грешки на съдиите. Видеотехнологията беше въведена в световен мащаб, за да се намесва само ако има 100-процентова грешка на съдията. В България явно правилата са други. Един от основните проблеми е, че като се направи грешка, след това следва спирала от грешки, за да се компенсира първата, която е ощетила даден отбор.

Кой е Виктор Кашай?

Кашай е роден в град Татабаня в Унгария през 1975 г. Съдийският му дебют идва през 1999 г., а от 2003 г. е в списъка на съдиите на ФИФА. През 2007 г. е съдия на Световното първенство за юноши, а през 2008 г. идва големият му международен пробив. Той е избран за съдия на финала на олимпийския футболен турнир през 2008 г.

През 2010 г. дебютира на Световно първенство, като свири четири двубоя – два в групите и два в елиминационната фаза. Първият мач, на който е рефер, е между Бразилия и Северна Корея. Той е съдия на полуфинала между Испания и Германия. 

2011 г. е върхова в съдийската кариера на Кашай, когато той е избран да свири финала на Шампионската лига между “Манчестър Юнайтед” и “Барселона”. Кашай е най-младият рефер, свирил най-големия клубен мач в Европа. IFFHS го обявява за най-добрия съдия на годината.

Кашай по време на финала на Шампионската лига.

Свири на две европейски първенства – през 2012 г. и 2016 г., като е четвърти съдия на първенството във Франция преди шест години. Това е и последният голям форум, на който той свири. Не е сред избраните рефери за Световното първенство в Русия през 2018 г.

Все пак Кашай завинаги ще остане в историята като първия съдия, използвал ВАР. Това се случва на 14 декември 2016 г. на Световното клубно първенство в двубоя между “Атлетико Насионал” и “Кашима Антлърс”.

Слага край на съдийската си кариера в края на 2019 г., а малко след това става шеф на съдиите в Русия. Кашай е на поста до септември 2021 г. В началото на 2022 г. дойде в България, като очакванията към него бяха сериозни. Само че той почти не се е появявал в страната оттогава.

Кои са най-големите грешки от началото на сезона и кой отбор е най-ощетен?

Няма съмнение, че най-ощетеният отбор от началото на сезона е “Ботев” Пд. Седем попадения на тима от началото на сезона са били отменени след употребата на ВАР. В някои случаи правилно, в други не. Но “канарчетата” не са единствените. “Славия”, “Левски”, ЦСКА (София) също имат основания да не са доволни от съдийските решения от началото на сезона.

https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fritnitop.bg%2Fvideos%2F447743144166522%2F&show_text=true&width=560&t=0

В мача “Локомотив” (София) – “Левски”, игран в квартал “Надежда”, победният гол на “железничарите” пада след игра с ръка по-рано в ситуацията. Съдията Валентин Железов е привикан от ВАР, но не променя решението си. Въпреки че съдията не е задължен да отмени дадено попадение, след като е привикан да види ситуацията на малкия екран, е интересно, че Железов тълкува ситуацията по този начин.

“Славия” е ощетен в двубоя с “Арда” (Кърджали), когато не е отсъдена дузпа срещу Ахмед Ахмедов. Няма как да подминем и ситуацията в двубоя с ЦСКА София на “Армията,” когато Иван Турицов, който е последен в отбраната на “червените”, извършва нарушение срещу Тони Тасев. Главният съдия Волен Чинков пуска авантаж, защото топката остава в притежание на “белите”. Кашай отбелязва, че и съдиите на ВАР са допуснали грешка, защото не са извикали Чинков да преразгледа ситуацията.

Според Кашай в двубоите “Берое” – “Левски”, “Лудогорец” – ЦСКА София и “Левски” – “Ботев” Пд, няма съдийски грешки. Напомняме, че след двубоя в Разград дори Гриша Ганчев пусна пост във Фейсбук с претенции към съдиите. На вас ще оставим да прецените дали наистина нямаше грешки в гореспоменатите три срещи.

Кашай по време на пресконференция.

ВАР в България се употребява с шест камери на стадион, което е абсолютния минимум според международните правила. Колкото по-малко камери, толкова по-малко ъгли, за да се прегледа дадена ситуация. Явно БФС няма финансови средства за повече камери.

Мнението на “Ритнитопъ”: Виктор Кашай беше един от най-реномираните рефери в последното десетилетие, но това не го прави добър ръководител. За съжаление, не се вижда подобрение в съдийските отсъждания след неговото идване. Реферите остават главни действащи лица.

Най-големият проблем в България е, че когато даден съдия осъзнае, че е направил грешка, той се опитва после, по време на мача, да компенсира ощетения отбор. Съдийството не работи така обаче. Когато дадена ситуация е очевидна, тя трябва да се свири. Иначе се влиза в една спирала от грешки, от която няма връщане. Време е българският футбол да има нов шеф на съдиите. Но смяната на Кашай няма да реши целия проблем. Трябва да има коренна промяна в българското съдийство. Но мислите ли, че това е възможно при настоящото ръководство на БФС?

Източници:

(1)Hope, G. (2022, January 25). Viktor Kassai named as head of refereeing in Bulgaria. HungarianFootball.com. https://www.hungarianfootball.com/2022/01/25/viktor-kassai-named-as-head-of-refereeing-in-bulgaria/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=viktor-kassai-named-as-head-of-refereeing-in-bulgaria

Be First to Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *