Един отбор днес има нужда от помощ, а ние можем да му помогнем. Нека се обединим заедно за една кауза, наречена “Спартак” (Плевен).
Футболът винаги е бил игра, която сплотява. На терена изпитваш емоции, които всеки истински фен ще ви каже, че няма къде другаде да се изпитат. Има клубове с традиции, в които почитта към отбора се предава от поколение на поколение. Това може да стане само тогава, когато говорим за тимове с история. Такъв е и отборът, за който ще ви разкажем днес.
Нашата мисия в тази статия е като мисията на самата игра – да се сплотим и обединим за една кауза. Тази кауза се нарича “Заедно за “Спартак” (Плевен)”.

Плевен е град, който е на 9-то място по население в страната със своите 151 хил. жители според последното преброяване от 2021 г. на НСИ.[1] Сякаш е нормално последните години, големи и развити градове да нямат отбор на ниво. Примерите са доста – Русе, Велико Търново, Бургас.
За съжаление любителите на футбола в Плевен не са виждали своя отбор в елита повече от 20 години. За последно, “Спартак” (Плевен) бе в най-високото ниво на футбола у нас през сезон 2001/02 г.
Клубът е с над 100-годишна история. Формиран е на 10 септември 1919 г. Отборът е създаден от студента Драгомир Несторов и приятелите му. В началото се е наричал “Скобелев”, а малко по-късно е носил името “Белите орли”. От 1947 г. отборът се преименува на “Спартак” – име, което носи и днес.
Най-високото постижение на “Спартак” (Плевен) в неговата история е третото място в “А” група през далечната 1958 г.

Плевенчани имат общо 35 сезона в родната “А” група и това ги поставя на 11-то място във вечната ранглиста. “Спартак” (Плевен) e и първия български отбор, който се състезава за европейската Купа Интертото.
От това, което знаем дотук, става ясно, че “Спартак” (Плевен) не е просто проект, а клуб с огромна и славна история, дал през годините запомнящи се имена в родния футбол. До миналия сезон част от отбора бе и първият българин, вкарал гол с български отбор в Шампионска лига – Мариян Огнянов.

В клуба има много млади и талантливи футболисти. Един от тях е Преслав Антонов, който ще поеме в посока ЦСКА 1948.

В последните си 3 мача в “Б” група, 26-годишният нападател е вкарал на 3 от добрите отбори във второто ниво – “Дунав” (Русе), “Етър” (Велико Търново) и “Литекс” (Ловеч). Друго по-известно лице в тима от Плевен е Васил Шопов, който на 31 години се завърна в родния “Спартак”, за да помогне на клуба.
През 2009 г., след огромни финансови проблеми, клубът обявява фалит. Започва на ново от аматьорските нива. Оттогава всичко тръгва надолу и до днес има леки изплувания на отбора, но пак, периодично през годините, някакво мъртво течение ги завлича на дълбокото.
Стадионът на “Спартак” е с капацитет 35 хиляди седящи места и над 10 хил. правостящи. Прочитайки това, човек ще каже, че това е един от най-големите стадиони в страната – така е! Но днес лицензираните места на стадион “Плевен” са едва 3 040. И тук вече идва големият проблем. Трибуни, стълби, пътеки – всичко на този стадион е останало там, където са и успехите на клуба – в миналото.

Стадионът се руши и когато човек го види, ще си помисли, че по-скоро е изоставен, а не активен. Причината е, че финансиране в отбора почти няма. Всичко се крепи на феновете и на няколко индивидуални лица, на които клубът им е в сърцето. Общината дава много малка сума за отбора, която не стига за нищо. Многократно феновете са отправяли призив за помощ, но така и никой не обръща внимание. Както виждате от снимките, стадионът е в отчайващо състояние.

Заплатите за футболните стандарти у нас са минимални, но и това не е главният проблем – въпреки това има колектив и момчетата играят със сърце. Базата, на която се играят мачовете на отбора, като цяло е демотивираща. Рушащи се седящи места, стълби и всичко останало кара стадиона да изглежда сякаш е от една отминала и забравена епоха. И това е недопустимо за верните фенове на клуба, които правят всичко възможно през последните години, за да дадат гласност на този проблем.

Един от големите отбори у нас, който в миналото е бил фактор, до преди година беше при аматьорите в трета лига. Въпреки финансовите си проблеми, към момента той е на 6-то място в “Б” група.
Сърца, играещи футбол в “Спартак” (Плевен), има!

“Спартак” мечтае и мисли за най-високото ниво у нас. Чисто игрово това изглежда постижимо. Големия проблем на клуба, обаче, си остава стадионът. Ако “Спартак” се класира за “А” група ще трябва да играе своите домакински срещи в Ловеч на терена на “Литекс”.
Днес “Ритнитопъ” ви призовава: Нека заедно помогнем на “Спартак”. Този отбор и верните му фенове заслужават повече и когато държавата я няма, ние трябва да застанем на нейното място, доколкото можем, а ние можем.
ЗАЕДНО ЗА “СПАРТАК“ (ПЛЕВЕН)
Дарителска кампания – УниКредит Булбанк IBAN: BG57UNCR70001525037400

Мнението на Ритнитопъ: Има толкова много неща, които не са наред у нас. За съжаление футболът и спортните бази на голяма част от отборите са останали в миналото. В миналото футболът ни е бил на ниво, а стадионите са били поддържани. Днес е различно и ако искаме да подобрим нещо, то не трябва да забравяме, че промяната винаги започва от нас. И тази промяна днес е да подадем ръка на отбора на “Спартак” (Плевен).
Източници:
[1] Население по градове и пол | Национален статистически институт. (n.d.). https://www.nsi.bg/bg/content/2981/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%BF%D0%BE-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B5-%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%BB
Има грешка в населението на града, това което сте написали е за областта, а населението на града е малко над 100 000 и е на 7мо място