В днешната статия ще проследим спортната кариера на някои от изявените футболни надежди, преминали през школата на “сините”.
Боян Табаков – нападател

Един от бившите топ таланти в състава на “сините”- Боян Табаков, дебютира на българската футболна сцена на 18-годишна възраст в “А” група срещу отбора на “Марек” (Дупница). Бележи гол след гол в юношеските формации, а по-късно и във вратата на вечния съперник- ЦСКА. Табаков преминава пробен период в отбора “Фенербахче”, след което е на проби и в “Шалке 04” до 19-годишна възраст. Зъ съжаление, не се стига до трансфер в нито един от клубовете.
На 25 януари 2008 г. футболистът подписва първия си професионален договор с “Левски” за период от 3 години. На 1 октомври 2009 г. нападателят играе в мача за Лига Европа срещу Лацио и сякаш дотук приключва безоблачната му футболна кариера. В началото на 2010 г. следва наем в “Локомотив” (Мездра), където не успява да се разпише нито веднъж след 12 мача.
През лятото на 2010 г. бива взет отново под наем в състава на ФК “Любимец 2007”. Успява да отбележи 2 гола в 19 срещи, след което претърпява контузия- скъсва връзки на коляното. Следва кратък престой във ФК “Хасково”, който се оказва последен за младата футболна надежда и след края на който Табаков прекратява спортната си кариера. Към днешна дата Боян Табаков е футболен агент.
Александър Киров – крило

Друг амбициозен младеж беше Александър Киров, който също дебютира за “сините” в ранна юношеска възраст. През септември 2007 г., когато все още не беше навършил 17 години, Киров демонстрира умения срещу “Черно море” (Варна) във футболен двубой от “А” група. Макар и в периферна роля, той беше част от състава на Ясен Петров, когато “Левски” беше на косъм да премине груповата фаза на турнира Лига Европа.
Въпреки това футболната кариера на Киров не се разви по най-блестящия за него начин. Той има 22 мача и едва един отбелязан гол за клуба във всички турнири. Александър Киров играе за различни тимове от елита и “Б” група, сред които – “Локомотив” (Мездра), “Черноморец” (Бургас), “Спартак” (Плевен), “Ботев” (Враца), “Монтана” (Монтана) и “Локомотив” (Горна Оряховица). В момента бившото крило на “Левски” е на 32-годишна възраст и е част от отбора “Германея” (Сепарева Баня).
Eли Зизов – атакуващ халф и нападател

През 2006 г. “Левски” направи стратегически трансфер с перспектива за бъдещето, който събуди любопитство из футболните среди. Към юношите на “сините”, едва на 15-годишна възраст, се присъедини Ели Зизов, който е считан за огромен футболен талант в родния си Израел.
Зизов тренира за кратко в “Барселона”, но още по-интересно е твърдението, че дори е бил цел на “Челси”. През април 2007 г. младата футболна надежда записва своя официален дебют като резерва срещу “Родопа” (Смолян). Тогава футболистът е само на 16 години, 2 месеца и 15 дни и така става най-младият чужденец, играл в Българското първенство.
В “Левски” обаче се представя значително слабо и записва едва 2 мача. През 2009 г. Зизов и баща му имат известни недоразумения с клуба за подписване на нов договор и поради това футболистът преминава към португалския тим “Брага”, където също не успява да се наложи, за съжаление. В крайна сметка се завръща в родината си, където играе за няколко местни отбора.
На 28-годишна възраст Ели Зизов слага край на кариерата си. В скорошно интервю той призна,че има изявена зависимост към хазарта и дори е проиграл семейната къща на родителите си.
Владислав Мисяк – крило

През втората половина на сезон 2013/14 Владислав Мисяк направи пробив в първия състав на “Левски”, получавайки немалко шансове от тогавашния треньор на “сините”– Елин Топузаков. Официално дебютира през март 2014 при победа с 2:0 над “Ботев” (Пловдив), а малко по-късно отбеляза и единственото си успешно попадение за тима, което въпреки всичко доведе до поражение 1:2 от “Литекс” (Ловеч).
В състава на “Левски” футболистът има 20 мача и отбелязани 2 гола във всички турнири. От този момент спортната му кариерата започна да върви стремглаво надолу. Мисяк игра предимно за отбори от “Б” група като “Нефтохимик” (Бургас), “Локомотив” (София), “Арда” (Кърджали), “Монтана” (Монтана) и “Янтра” (Габрово). Играл е също и в юношеските национални гарнитури на България U17 и U19.
Към днешна дата Владислав Мисяк е на 27 години и се състезава за аматьорския тим “Боруна” (Царева Ливада).
Иван Цачев – нападател

За разлика от дотук споменатите юноши с футболни амбиции, Иван Цачев дебютира сравнително късно на терена – на 20 години. Той получава шанс за изява от Емил Велев-Кокала през последния шампионски сезон на “Левски”. Цачев отбелязва първия си гол за отбора в двубоя срещу “Беласица” (Петрич), който завършва с впечатляваща победа на “сините” с резултат 7:1.
Месец по-късно Иван Цачев влиза да играе в 65-та минута в мач от 27-я кръг на “Герена” срещу “Спартак” (Варна) – клуб, в чийто състав самият Цачев се е състезавал в ДЮШ преди трансфера му в “Левски”. До 87-та минута той бележи хеттрик. Победата и трите точки са изключително ценни в борбата за върха. Синята публика е възхитена от уменията на младия футболист и вижда в него бъдещата 9-ка.
За огромно съжаление на феновете Цачев не оправдава очакванията им. През следващия сезон новобранецът изиграва 4 мача в синия екип и бележи едва един гол за купата. След разочарованието го взимат под наем в “Пирин”, където играе в 12 мача и записва само 2 гола. През лятото на 2010 г. Иван Цачев окончателно се разделя с клуба.
В състава на “Славия” (София) успява да отбележи един единствен гол, след което футболната му кариера тръгва започва рязко да се разпада. За кратко време младият футболист преминава през редица клубове от втория ни ешалон. Към днешна дата е част от “Черноморец” (Балчик), който се слави като лидер в Североизточната Трета лига.
Атанас Курдов – нападател

Макар и в края на нашия материял, няма как да пропуснем сина на “синята” легенда на “Левски”-Петър Курдов, а именно Атанас Курдов. Футболният наследник преминава проби в “Селтик” и “Тотнъм”, но поради проблеми с работната му виза не получава позволение да подпише контракт на острова.
След тази пропусната възможност Курдов-младши се присъединява към немския отбор “Байер” Леверкузен. Във втория тим на “аспирините” се представя задоволително, отбелязвайки 14 гола за 46 срещи. Следва наем към швейцарския тим “Уинтерхурт”, но там не успява да се наложи качествено и записва едва 3 мача.
След изброените неуспехи зад граница Атанас Курдов решава да се завърне отново в родината с надеждата да гради футболна кариера. Оказва се спасително звено за “Ботев” (Пловдив), отбелязвайки рекорден брой голове, като така помага на тима да се завърне в професионалния футбол. Със значителен успех играе още за “Славия” (София) и “Локомотив” (Пловдив).
Но в даден момент Курдов решава отново да пробва късмета си в чужбина, този път в тима на Казахстан – ,,Астана”.
В крайна сметка футболистът взима решението да подпише с “Левски” през сезон 2015/2016, но в любимия си отбор така и не успява да блесне с успехи. Записва 9 мача и нито един гол, преди да напусне “Левски”.
В елита Атанас има 39 мача и 11 гола. Известно време Курдов играе в няколко клуба от Втора и Трета лига.
Други бивши левскари
За финал Ви споделяме имената на още няколко играчи, преминали през “Левски”, които и до днес са активни футболисти – Георги Янев, Даниел Начев, Мартин Петков и Ивайло Найденов.
Мнението на ,,Ритнитопъ”: Защо тези юноши не успяха да се наложат дългосрочно не само в “Левски”, но и като цяло във футболния елит? Дали стратегически не би било по-добре да се заложи на бразилец от трета дивизия, отколкото на значително по-млади играчи? Проблемът се превръща в генерален. И вероятно отговорът на тези въпроси и евентуалното решение не се крият в самия клуб. А в манталитета на дадения футболист, имащ амбициите да играе за един от грандовете на българския футбол. Размишленията оставяме на Вас.
Използвани източници : transfermarkt.com, wikipedia.org, levskisofia.info
Be First to Comment