Press "Enter" to skip to content

България и Украйна на футболния терен. Един приятелски двубой.

С оглед на днешните събития, ще проследим моментите, в които България и Украйна са мерилили сили на футболния терен.

След разпада на Съветския съюз, Украйна започва изграждането на свой собствен футболен отбор. Официалното основаване на украинската футболна асоциация е през 1991-ва година. Първите футболни години за жълто-синия състав не са най-плодородните, като през 1993-та година достигат най-ниското си място в ранглистата на ФИФА – 132 място(1).

Година по-късно се провежда и първият мач между съставите на България и Украйна. Внезапно преди Световното първенство в САЩ през 1994-та година. Тогава двубоят завършва наравно (1:1). Точен за “лъвовете” в 18-ата минута е Наско Сираков. По-късно, през второто полувреме, украинците успяват да изравнят чрез попадение на Юрий Сак(2).

Първият български гол в украинската врата е дело на Наско Сираков.

Цели пет години изминават до следващия мач между двете нации. На 18-и август 1999-а година гостуваме в Киев пред 15-хилядна публика(3). В мача не се случва нищо особено до 83-ата минута, когато Украйна получава 11-метров наказателен удар, успешно реализиран от Сергей Ребров. Българската страна все пак реагира на предизвикателството и този път ние изравняваме резултата в последната минута на мача. Голът е дело на Милен Петков(4).

Някогашният полузащитник на България – Милен Петков

В началото на новия век приемаме Украйна на стадион “Васил Левски”. Украинците вече имат в редиците си най-голямата си звезда в цялата си футболна история – Андрий Шевченко. Именно Шевченко печели мача за своя отбор след попадение в 54-ата минута(5).

Андрий Шевченко с екипа на Украйна.

Това попадение вероятно не се помни от топ реализаторът на Украйна. През кариерата си Шевченко нанизва 48 гола с украинската фланелка(6). Интересен факт е, че Димитър Бербатов има същия брой попадения с фланелката на България!

Шева, както е известен, успя да направи и невероятно европейско първенство като селекционер на украинския отбор. Украинците успяха да отсранят отбора на Швеция в драматичен мач по време на осминафиналите. След това загубиха от Англия на 1/4-финалите, но “островитяните” все пак се добраха до финала и изобщо не бяха лесен съперник.

Шевченко като треньор на Украйна през 2021-ва година

Следват нови две загуби за българския национален отбор през 2011-а и 2012-а година. Първият е загубен с класическото 3:0 в Киев, а вторият с минималното 1:0 в София. Прави впечатление, че Украйна гостува на България на стадион “Георги Аспарухов”. Тогава треньор на “лъвовете” е Любослав Пенев(7).

И така. Стигаме до последният от шестте приятелски мача, изиграни между България и Украйна. Последната контрола между двата отбора се игра на стадиона в Одеса пред 10 хиляди души на 11-и ноември миналата година(8). Двубоят завърши 1:1, а България повече в резултата чрез попадение на Радослав Кирилов в 35-ата минута на срещата. До края на мача “лъвовете” бяха в отбранителен режим, но 10 минути преди края Украйна успя да изравни резултата.

Единоборство между двама от най-добрите играчи на двете държави – Кирил Десподов и Олександър Зинченко

Мнението на “Ритнитопъ”: Статистиката в двуобоите срещу Украйна не е най-приятната за наблюдаване. След изиграването на шест срещи, българският отбор допуска 3 поражения и 3 пъти завършваме наравно.

В исторически план обаче можем да се похвалим, че сме били на по-високо място от украинците в ранглистата на ФИФА. Докато те могат да се похвалят с 11-о място в световния футбол през септември 2007-а година, ние можем да сме горди с нашата 8-а позиция през юни 1995-а.

До голяма степен този материал е символичен, тъй като към момента Украйна изпитва най-голямата си трудност в модерната история. Военният конфликт, който се провежда в територията на държавата е трагично събитие, което вероятно няма да приключи скоро.

Именно това е и символиката в случилото се между България и Украйна на футболния терен. Всички мачове са били приятелски. Такива са и нашите народи – приятелски. Предстои да разберем доколо искаме и можем да помогнем на Украйна в този тежък за държавата им момент.

Източнции:
(1)(6) Национален отбор по футбол на Украйна – Уикипедия. (2008, February 7). Уикипедия. https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD_%D0%BE%D1%82%D0%B1%D0%BE%D1%80_%D0%
(2)(3)(4)(5)(7) Bulgaria national football team: record v Ukraine. (n.d.). https://www.11v11.com/teams/bulgaria/tab/opposingTeams/opposition/Ukraine/?fbclid=IwAR0X6zOojqT-hA1Pf_Pcx-ZaRheXh97lYSjgXbTaUqjxyO0_Zb_TiKa5nh4

One Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *