Днес ще проследим има ли влияние Близкият изток върху футбола в европа.
1-Манчестър Сити

Всичко започва през лятото на 2008г., когато отборът на „Манчестър Сити“ бива закупен от инвестиционната група „Абу Даби Юнайтед Груп“ (ADUG) от Обединените Арабски Емирства.Собственик на „Сити“ става Шейх Мансур Бин Заейед Ал Наян.

Веднага е възложена задачата в най-кратки срокове отборът да бъде сред най-добрите клубове в Европа.
Тогава започва и голямото закупуване на футболисти.
Първата титла за „гражданите“ идва през сезон 2011/12. Тогава „Сити“ стават шампиони с 89 точки. Градския им съперник „Манчестър Юнайтед“ също завършва с 89 пункта, но небесносините взимат титлата, заради по-добра голова разлика.
През 2016г. мениджър на „Манчестър Сити“ става Пеп Гуардиола. Като пред него главната му задача е да донесе първа титла в Шампионската лига.

След назначаването на Гуардиола „гражданите“ се превърнаха в доминантна сила в Англия.
През сезон 2017/18 „Сити“ стават шампиони като постигнат точков актив от 100 пункта, което е рекорд по това време. През тази кампания небесносините чупят многобройни рекорди в първенството и постигат изключителни резултати.
След това те стават и шампиони през сезон 2018/19, 2020/21, 2021/22.

Гуардиола печели всички титли на домашна сцена, но до спечелването на Шампионската лига не се стига. „Сити“ имат изгубен финал в ШЛ през 2021г., когато губят от „Челси“ с 1-0.
Въпреки всички постижения на „Манчестър Сити“ в момента срещу клуба тече разследване, заради серия от финансови нарушения, обхващащи дълъг период от 2009г. до 2018г.
Според обвиненията клубът не е предоставял точна информация за своите приходи, включително тези от спонсорските договори, и оперативни разходи.
Срещу тях са вдигнати над 100 обвинения. Не е случайно, че обвиненията започват, след като отборът е закупен от Обединените Арабски Емирства през 2008/09г.
Разследване тече в момента, така че крайни заключения не бива да се правят. Само времето ще покаже дали „Сити“ са виновни или невинни.
Какво е влиянието на арабските собственици върху клуба и като цяло на първенството?
Първото влияние е очевидно, това е финансовата мощ, с която клубът разполага. И възможността за закупуването на скъпи футболисти, заедно с плащането на големи заплати.

Пример за това е трансферът на Ерлинг Халанд. През миналото лято „Сити“ закупеха норвежкия нападател за 60 милиона евро, като чистата му заплата е в размер на 375 000 паунда на седмица, без бонуси за отбелязан гол.
Второто влияние са спонсорските договори, които „Сити“ има. “Etihad” Airways е авиокомпания и спонсор на небесносините. Авиокомпанията е националния превозвач на Обединените Арабски Емирства, същите Емирства, които притежават и отборът на „Сити“.
През 2009г. стадионът на „Сити“ също е преименуван на „Етихад Стейдиъм“.
„Изживей Абу Даби“. Клубът има договор, с който рекламира Абу Даби като своята главна туристическа и бизнес дестинация.
Ако не знаете, Абу Даби е столица на Обединените Арабски Емирства.
Разбира се, „Манчестър Сити“ имат и много други спонсори, но гореспоменатите са тясно свързани с клубното ръководство.
2-Пари Сен Жермен

През 2011г., френският отбор „Пари Сен Жармен“ е закупен от катарския фонд „Qatar Investment Authority”. През този времеви период ПСЖ се превръща в един от най-богатите футболни отбори в света. Главната идея за проекта на ПСЖ е отборът да спечели Шампионската лига и да се превърне в европейски хегемон.
За президент на парижани е назначен Насер Ал-Келаифи.

След закупуването си от катарския фонд ПСЖ разполага с огромна финансова мощ и привличането на големи имена в отбора не е проблем. Златан Ибрахимович, Едисион Кавани, Давид Луиз, Марко Верати, Тиаго Силва са едни от ранните големи трансфери на парижани.
И следователно трофеите не закъсняват. ПСЖ печели шампионската титла в първенството, Суперкупата на Франция, Купата на лигата и Купата на Франция. Но до Шампионска лига не се стига.
Въпреки всички успехи на домашна сцена главната цел не е постигната и затова през 2017г. ПСЖ прави невижданото. Парижани чупят трансферния рекорд, като привличат Неймар от Барселона за колосалната сума от 222 милиона евро.
Година по-късно е взет и Килиан Мбапе от Монако за 180 милиона евро.

Както се вижда на изображението по-горе Неймар и Мбапе са първите две позиции.
Може да се каже, че след закупуването на бразилеца за 222 милиона евро ПСЖ официално „счупи“ трансферния прозорец и политика, тъй като трансферите за футболисти през следващите години поскъпнаха неимоверно.
И отново, въпреки звездната селекция на ПСЖ и всички милиони пръснати, парижани не печелят Шампионската лига. Най-близо до трофея те стигат през 2020г, когато губят от „Байерн Мюнхен“ с 1-0.

От 2012г до 2022г., ПСЖ са похарчели 1 милиард и 300 милиона евро за трансфери.
Какво е влиянието на арабските собственици върху клуба и като цяло на първенството?
ПСЖ разполага с огромен финансов ресурс, който другите отбори във Франция нямат. Това прави парижани почти сигурен първенец в първенството, защото другите отбори няма как да се противопоставят на тях.
Въпреки разликата във финансите “Монако“ става шампион през 2017г., а през 2021г. „Лил“ също. Поне това са малки признаци, че и други отбори в първенството могат да станат шампиони. Но проблемът не в това.
Самото първенство във Франция не е толкова оспорвано като например в Англия и нивото на игра не е толкова високо.
Естествено в клуба от Париж почти ежегодно е замесен в някакъв тип скандал.
През 2020г. Швейцарската федерална прокуратура повдига обвинения срещу президента на ПСЖ На Насер Ал-Келаифи във връзка с разследване за подкуп, свързано с телевизионните права на Световното първенство.
Информацията е от Дойче Веле:
„Разследванията свързани с предоставяне на правата за Световното първенство през 2026г. и 2030г. на катарския телевизионен оператор BeIN Sports, доведоха до повдигане на обвинения срещу Ал-Келаифи.
Катарецът, който е и ръководител на BeIN Sports, беше обвинен във връзка с разследването за подкуп.
Канцеларията на главния прокурор на Швейцария повдигна обвинителен акт срещу катареца в подбуждане на бившия генерален секретар на ФИФА Жером Валке да извърши престъпно злоупотреба.
Ал-Келаифи е ръководител на базираната в Доха телевизия BeIN Sports от 2013г. Също така той е и член на изпълнителния комитет на УЕФА.”
Накратко президентът на ПСЖ е обвинен в даване на подкупи на хора от УЕФА за да може неговата телевизия да има ексклузивни права за Световното първенство през 2026г. и 2030г.
Гореспоменатия Жером Валке бе отстранен от длъжност през 2015г., но естествено, след като гласуванията за телевизионни права са били свършили.
Ал-Келаифи също е замесен и в отделно разследване за корупция от френските прокурори, което е свързано с искането на Катар да бъде домакин на Световното първенство по лека атлетика. А, именно Доха беше домакин на първенството през 2019г.
Други спекулации и обвинения са свързани с гласуването на ФИФА да даде домакинството на Катар за Световното първенство по футбол през 2022г.
Но това е много-дълга и широка тема, която ще разгледаме друг път.
Да се върнем към ПСЖ.
Заради грандиозните си трансфери и космически заплати, отборът няколко пъти е бил обвиняван в нарушаване на финансовия феърплей, но до някакъв тип глоба или наказание не стига. Все пак да не забравяме, че техният президент е част от съвета на УЕФА.
3-Нюкасъл Юнайтед

През 2021г. английския отбор на „Нюкасъл“ бе закупен т консорциума на Саудитска Арабия срещу 300 милиона британски лири.
На нашия сайт имаме подробна статия свързана с проекта на „Нюкасъл“.
4-Манчестър Юнайтед – потенциално
От началото на 2023г. се появи информация, че отборът на „Манчестър Юнайтед“ е за продажба.
Американските собственици семейство Глейзър е обявило официално, че клубът е за продан. Отборът е оценен на 6-7 милиарда лири.

До момента към закупуването на „червените дяволи“ интерес са проявили британският милиардер Джим Ратклиф и катарския шейх Джасим бин Хамад Ал Тани.

До момента се водят преговори от двете страни за закупуване на „Манчестър Юнайтед“, но все още е достигнато крайно споразумение от никоя страна.
Сегашните собственици от семейство Глейзър ще се опитат да продадат клуба за възможно най-голяма сума. Всичко зависи дали потенциалните купувачи ще са съгласни да платят сума в размер от 6-7 милиарда.
Ако отборът се продаде на катарския шейх, това ще превърне „Юнайтед“ в третия клуб от Висшата лига собственост на държава от Близкия изток.
Техните градски съперници от „Сити“ са собственост на Обединените Арабски Емирства. „Нюкасъл“ са собственост на Саудитска Арабия и „Манчестър Юнайтед“ потенциално може да стане собственост на Катар.
Но до официална сделка все още не се е стигнало.
През последните 5-10 години се забелязва огромния интерес на страни от Близкия Изток към отбори от Европа.
Една от главните цели за закупуването на отбори е арабските държави да се рекламират пред Европа и света. Те искат да станат туристически и инвеститационен център.
Политика им насочена към максимално популяризиране на държавите им и подобряване на техния имидж, въпреки многото политически, културни и социални проблеми, в които са замесени.
Един най-лесните начини да подобряване на имиджа е чрез спортни мероприятия.
Едно скорошните големи такива беше Световното първенство по футбол през 2022г. Други големи спортни събития са състезанията във Формула 1.
Календара за 2023г. включва състезания за голямата награда на Бахрейн, Саудитска Арабия, Катар и Обединените Арабски Емирства.
Друго голямо събития беше реваншът между Антъни Джошуа и Олександър Усик в Саудитска Арабия.
Ако забелязвате все повече и повече спортни събития се случват в арабските страни, което само по себе си не е нещо лошо, но все пак е целево.
Ако се запитате, как могат да си го позволят, че то само световното първенство в Катар струваше близо 200 милиарда долара.
Отговорът е нефт. Арабските държави са супер богати, благодарение на находищата си на петрол. Но тази суровина не е вечна, тя е изчерпаем ресурс. Все някой ден добиването й ще свърши.
И тогава какво ще правят арабските страни, чийто доход предимно идва от там?
Много разумно те успяват да използват богатството си днес, за да осигурят бъдещето си утре. Като подобряват имиджа си и сключват договори със САЩ и държави от Европа.
Подсигуряват бъдещето си , чрез добри политически и икономически взаимоотношения с другите страни.
В близкото бъдеще може да очакване да видим още европейски клубове да станат собственост на държави от Близкия Изток. Неограничения им финансов ресурс им позволява това. Но според много хора това влияе негативно на футбола, като цяло.
Всичко се превръща в пари, реклами, имидж и влияние. Душата на играта бавно по бавно си умира, а именно душата и любовта са главната причини футболът да е най-великата игра на света.
Но за това не са виновни само арабските страни, клубовете собственост на милиардери могат да си позволят почти всичко. Разликата ще става само по-голяма, докато не се въведат по-сериозни правила свързани с телевизионните права, доходи, заплати и финансови трансфери на футболисти.
Малките отбори ще изчезнат, по-нисшите дивизии ще престанат да съществуват, защото парите ще отиват само при „големите риби“.
Мнението на „Ритнитопь“: Арабските страни се опитват, чрез спорта да се рекламират като гостоприемни и заслужаващи посещение дестинации, което реално е така. Но не могат да замаскират дълбоко лежащите проблеми, които стоят под тях.
Be First to Comment